Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - bohaterowie. Charakterystyka

W „Innym świecie” Grudziński ukazał naprawdę rozmaitych bohaterów oraz ich życie w obozie rosyjskim. Zaprezentował ludzi czasem skrajnie odmiennych i postawy przyjmowane przez nich wobec cierpienia i zniewolenia.

Z pewnością najważniejszą postacią w powieści jest narrator, czyli sam Gustaw Herling- Grudziński. To właśnie on przedstawia czytelnikowi wszystkie wydarzenia, wspomina, opisuje i snuje refleksje na interesujące go tematy. To dzięki niemu możemy poznać kolejno różnych bohaterów, a także realia i warunki panujące w obozie. Narrator przedstawia opisywany czas i rzeczywistość ze swojego punktu widzenia, ponieważ znajduje się w centrum wydarzeń. Bohaterów powieści jest naprawdę wielu, odnajdujemy w niej postaci naprawdę ciekawe. Warto napisać więcej o kilku z nich.

„Zabójca Stalina” to mężczyzna, który pod wpływem alkoholu strzelał do portretu Stalina. Świadek tego zdarzenia, do tej pory przyjaciel, doniósł na kolegę władzom rosyjskim. Został on skazany na dziesięć lat więzienia. Mężczyzna źle znosił obozowe warunki, zachorował nawet na kurzą ślepotę. Tracił też zmysły, dlatego postanowiono się go pozbyć. Wywieziono go o lasu, gdzie wkrótce zmarł z wycieńczenia.

Inny bohater, Kostylew, był młodym komunistycznym inżynierem. Został, podobnie jak reszta więźniów, niesłusznie oskarżony o knucie i spiskowanie przeciwko ZSRR. Mężczyznę straszliwie katowano podczas przesłuchań, doświadczył on w obozie naprawdę trudnych chwil. Najbardziej zaskakujący w historii Kostylewa jest jego sposób walki z władzami obozu. Aby nie pracować, bohater przypala sobie rękę nad piecykiem i odnosi w ten sposób poważne rany. Nieustannie przebywa więc w szpitalu i jest zwolniony z obowiązków.

Ważną postacią w powieści jest także były pop, Dimka. To bohater tragiczny, dla którego przeżycia obozowe stały się prawdziwą traumą. Mężczyzna nie potrafił sobie poradzić ze stratą rodziny, dlatego wymazał ją z pamięci. W obozie żyje z dnia na dzień, a jego jedynym celem jest najeść się do syta. Dimka jednak cierpi okropnie, a w akcie desperacji odcina sobie nawet stopę.

Z kolei Gorcew był fanatycznym bolszewikiem, który utracił swoje stanowisko i został osadzony w łagrze. Więźniowie rozpoznali w nim wroga i postanowili się zemścić, dotkliwie go raniąc. Mężczyzna umarł podczas pracy w lesie, ponieważ zamarzł.

Powieść Herlinga-Grudzińskiego pokazuje nam okrutny pbozowy świat i prezentuje rozmaitych bohaterów. Byli wśród nich zarówno sprawiedliwi, zastraszeni, pracowici ludzie, jak i zwyrodniałe bestie i kaci.

Podobne wypracowania do Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - bohaterowie. Charakterystyka