Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy roboty zastąpią człowieka? - rozprawka

Czy roboty zastąpią kiedyś człowieka? Pytanie postawione w temacie tej rozprawki jest bardzo trudne i ciężko udzielić na nie jednoznacznej wypowiedzi. 

Z jednej strony w dzisiejszym świecie postęp techniczny następuje niezwykle szybko. Cybernetyka i robotyka to nauki, które wciąż rozwijają się w zadziwiającym tempie. Zwykłemu człowiekowi trudno sobie nawet wyobrazić jak mogą działać najnowsze wynalazki z tej dziedziny. W zasadzie już dziś roboty zastępują człowieka w pracach, które są dla niego niebezpieczne. Przykładem mogą być roboty zbudowane identycznie jak ludzie, które testują bezpieczeństwo samochodów osobowych. Roboty coraz częściej okazują się doskonalsze od człowieka. Widać to bardzo wyraźnie na polu medycyny. W chirurgii często wykorzystuje się roboty, które są o wiele bardziej precyzyjne i przewidywalne niż ręka lekarza. Roboty montowane są także na taśmach produkcyjnych, dzięki czemu podnosi się wydajność firmy. Tysiące ludzi traci przez to pracę. W Japonii można kupić sobie psa-robota, który szczeka, rusza się i bawi się z człowiekiem jak zwykłe zwierzę, ale nie wymaga takiej pielęgnacji i opieki. Wydaje się więc, że zagrożenie zastąpienia robotów ludźmi jest bardzo realne. Wynika ono po części z ludzkiego lenistwa i chęci maksymalnego ułatwienia sobie życia. Roboty można jednak uznać także za przejaw ludzkiego geniuszu, który jest w stanie ratować nawet życie. Dzieje się tak w przypadku medycyny.

Z drugiej strony jestem przekonana, że świat rządzony przez roboty to wciąż wizja rodem z literatury fantastycznej. Po pierwsze -roboty stwarza człowiek, a więc jest w stanie je kontrolować i nadzorować. Dopóki człowiek nie skonstruuje tzw. sztucznej inteligencji robot nigdy nie będzie w stanie myśleć i planować swych działań tak jak jego stwórca-człowiek. Po drugie wydaje mi się, że nawet najbardziej rozwinięte badania i doświadczenia nie będą w stanie zaowocować wyprodukowaniem robota posiadającego uczucia i zdolności do empatii. Tym samym niemożliwe jest zastąpienie drugiego człowieka robotem. Wnętrze człowieka, jego uczucia i myśli,  zdolność do miłości i przyjaźni  stają się największą siłą człowieka z walce z automatyzacją i robotyzacją świata. 

Podsumowując- sądzę, że roboty z biegiem czasu będą w stanie wyręczać człowieka z wielu sytuacjach czyniąc jego życie prostszym. Uważam jednak, że nigdy nie będą w stanie zastąpić ludzkiego ciepła i uczuć, które otrzymujemy od drugiego człowieka. 

TAGI: rozprawka

Podobne wypracowania do Czy roboty zastąpią człowieka? - rozprawka