Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Najpiękniejszy sen” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska należy do najwybitniejszych polskich poetek. Debiutowała tomem zatytułowany „Niebieskie migdały” w 1922 roku. Jej twórcza aktywność przypadła więc przede wszystkim na czasy Dwudziestolecia międzywojennego. Pawlikowska- Jasnorzewska wiązana jest z poetyckim ugrupowaniem Skamander, choć jej twórczość wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. 

Wiersz „Najpiękniejszy sen” pochodzi z tomiku „Cisza leśna” , który poetka wydała w 1928 roku. W wierszach z tego okresu wyraźna jest fascynacja Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej kultem natury, spirytualizmem, okultyzmem i religią hinduską. Wiersz napisany jest w 1 os. l.poj. można więc założyć, że bohaterem lirycznym utworu jest sama poetka. Artystka opisuje poetycko swój sen, w którym „pływała w powietrzu jak w wodzie”. Sen konotuje skojarzenia z odmiennym stanem świadomości, z oderwaniem się lub ucieczką od rzeczywistości, od tego co „tu i teraz”. 

Motyw „pływania w powietrzu” , latania jest symbolem nieograniczonej niczym wolności, połączenia z naturą, przełamania odwiecznych, ludzkich barier. W swoim śnie poetka ucieka od nudnej, szarej rzeczywistości, od ludzi z którymi „Siedzi...

Podobne wypracowania