Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Ofelia” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wybitna polska poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska zadebiutowała w 1922 roku tomem „Niebieskie migdały”. Jej nazwisko wiązane jest na ogół z grupą poetycką Skamander, choć jej droga twórcza była różnorodna i pod koniec życia zbliżyła ją do kręgów Awangardy. Pawlikowska-Jasnorzewska zasłynęła przede wszystkim jako autorka  miniatur, które stały jej poetyckim znakiem rozpoznawczym i dowodem wielkiego talentu. Poetka nawiązywała w nich m.in. do poezji Jana Kochanowskiego. Krótkie, czterowersowe utwory-miniatury zostały zamknięte w zbierze poetyckim „Pocałunki” z  1926 roku. Cechą poetyckich miniatur Jasnorzewskiej jest przede wszystkim zwięzłość, precyzja oraz dobitna, często zaskakująca puenta.

Miniaturę „Ofelia” zaliczyć można do liryki wyznania. Podmiot liryczny wiersza, którym zapewne jest kobieta, w prostych słowach mówi o tym, co czuje, o swojej sytuacji osobistej. Jej wyznanie dotyczy nieszczęśliwej, niespełnionej miłości. Kobieta , która mówi do nas w wierszu jest niekochana:

„Ach, długo jeszcze poleżę 
w szklanej wodzie, w sieci wodorostów 
zanim nareszcie uwierzę, 
ze mnie nie kochano, po prostu.”

Stan...

Podobne wypracowania