Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Makiawelizm - Makiawelizm w polityce - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Źródeł pojęcia makiawelizmu należy szukać na przełomie XV i XVI wieku w północnych Włoszech – gdzie działał wówczas wybitny polityk i pisarz Niccolo Machiavelli. Dlaczego jednak od nazwiska tego autora wywodzi się termin, oznaczający działanie na korzyć państwa bez względu na środki (w tym akceptacji działań nieetycznych)? Niccolo Machiavelli był autorem dzieła pt. „Książę”, w którym przedstawił pewien „ideał” władcy. Choć sam Machiavelli był zwolennikiem idei republikańskich, pod wpływem okoliczności historycznych zamiescił w „Księciu” zasady, jakimi powinien się kierować skuteczny władca. A efektywność rządzenia niekoniecznie idzie w parze z moralnością. Dzieło Machiavellego głoszące rozdzielenie etyki i praktyki politycznej, co dziś jest niestety upowszechnione, w XVI wieku było olbrzymią nowością.
   
Główne zasady postępowania tytułowego księcia stanowią podstawę makiawelizmu. Po pierwsze, władca powinien łączyć w sobie cechy lwa – odwagę, dumę i siłę, a także i lisa – przebiegłość, spryt. Po drugie, władca powinien uważnie dobierać swoich współpracowników – należy liczyć tylko na siebie, a innych obdarzać jedynie ograniczonym zaufaniem. Inną...

Podobne wypracowania