Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - Jakub Socha - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Reymont za powieść „Chłopi” został uhonorowany Nagrodą Nobla. Na łamach powieści ma miejsce dokładny opis wiejskiej rzeczywistości - Reymont charakteryzuje całą społeczność, nie wahając się opisać osoby stojące na szczycie, jak i na dole hierarchii społecznej. 

Kuba jest parobkiem pracującym u Macieja Boryny. Jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Jakub Socha. Poznajemy go jako bardzo dobrego i wiernego pracownika. Jednocześnie jego życie nacechowane jest biedą i nędzą. Już od młodości służył na pańskim dworze; pasł świnie i konie, a potem polował. 

Kuba Socha brał udział w Powstaniu Styczniowym. Wraz z innymi chłopami z narażaniem życia walczył o niepodległość ojczyzny. Swoją bohaterską postawą uratował życie rannemu dziedzicowi. Po walkach Kuba pragnie wrócić do dworu, jednak został on całkowicie zrównany z ziemią podczas potyczek. 

Polowania, początkowo rzadkie, a potem coraz częstsze, przyczyniły się do śmierci Kuby. Kiedy dał się wciągnąć w kłusownictwo, po jednej wyprawie do lasu wrócił z przestrzelonym kolanem. Nie zdecydował się pojechać do szpitala - sam wykonał operację odcięcia chorej kończyny, co przypłaca życiem. Kiedy o nieszczęściu usłyszał szlachcic, któremu wiele lat wcześniej...

Podobne wypracowania