Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw wsi - Chłopi w „Chłopach” Reymonta i „Weselu” Wyspiańskiego - porównanie postaw

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wesele” Wyspiańskiego i „Chłopi” Reymonta to dzieła literackie powstałe na początku XX wieku. Opisują przestrzeń wsi oraz charakter egzystencji chłopów. Jednakże pisarze tworząc dzieła kierowali się odmiennymi celami, w związku z tym w wiejskiej rzeczywistości dostrzegają różne elementy. 

Dzieło Wyspiańskiego ma na celu rozrachunek z mitami narodowymi. Pisarz konfrontuje zmitologizowany świat z trudną rzeczywistością i stara się udowodnić nieaktualność wielokrotnie przywoływanych mitów. W „Weselu” chłopi pokazani są jako społeczność, którą cechuje postawa gotowa do walki w obronie ojczyzny, jednak potrzebują przywódcy, który ich poprowadzi i wskaże im kierunek działań. Chociaż mają wiele dobrych chęci, nie potrafią się zjednoczyć. Wyspiański w „Weselu” zestawia chłopów z inteligencją, stara się uświadomić czytelnikowi, że tylko zjednoczenie działań tych dwóch stanów umożliwi odzyskanie niepodległości Polsce. Jednak dopóki społeczności będą sobą pogardzać, zamiast spróbować rozpocząć wspólne działanie, dopóty Polska będzie pod zaborami. 

W „Chłopach” Reymonta występuje bohater zbiorowy - są nim wszyscy mieszkańcy...

Podobne wypracowania