Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - bohaterowie historyczni, fikcyjni, fantastyczni. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterami historycznymi III części „Dziadów” Mickiewicza są: Filomaci i Filareci – Tomasz Zan, Ignacy Domejko (Żegota), Adolf Januszkiewicz, Jakub Jagiełło, Antoni Frejend, Feliks Kółakowski, Adam Suzin, Jan Sobolewski, Onufry Pietraszkiewicz (Jacek) – a także carski senator Nowosilcow, Doktor (wzorowany na postaci Augusta Becu – ojczyma Juliusza Słowackiego), Wacław Pelikan, Leon Bajkow, Wysocki, Generał Wincenty Krasiński, więźniowie.

Postaci fikcyjne to: Konrad, ksiądz Piotr, Ewa, ponadto występują postaci fantastyczne – duchy dobre i złe.

Mickiewicz przedstawia uwięzionych w carskim areszcie młodzieńców jako ludzi odważnych, honorowych i szlachetnych. Są oni gotowi oddać życie w służbie Ojczyźnie. Niejednokrotnie są to ludzie całkowicie niewinni, nawet nieświadomi powodu swego aresztowania. Wiedzą, że są zaocznie osądzani, bez możliwości ingerencji w swój proces czy szansy na obronę. Pomimo tego, przyjmują swój los w sposób bohaterski, poświęcając się za przyjaciół i dla dobra narodu (cierpienie więźniów zobrazowane jest w losie Rollisona). Ich ofiara, którą jest zesłanie na Sybir, zostaje bardzo mocno uwznioślona, porównana do ofiary Chrystusa na rzecz ludzkości.

Nowosilcow...

Podobne wypracowania