Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena I - bohaterowie. Opis bohaterów i ich sytuacji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterami I sceny III części „Dziadów” są polscy patrioci zamknięci w więzieniu przez carat. W Wigilię 1832 wszyscy zgromadzeni znaleźli się w jednej celi, gdzie rozmawiają. Są między nimi: Konrad, Jan Sobolewski, Żegota, ks. Lwowicz, Jakub, Adolf, Frejend. Początkowo zajmują celę Żegoty, później jednak robi się ona zbyt ciasna, więc przechodzą do celi Konrada.

Żegota jest nowym więźniem, który został bezprawnie osadzony w więzieniu. Wierzy, że kiedy jego niewinność zostanie udowodniona, będzie mu wolno wrócić do domu i rodziny. Pozostali więźniowie rozwiewają jego złudzenia, opowiadając o nagminności podobnych aresztowań. Ich sprawcą okazuje się Senator Nowosilcow, który niedawno przybył z Warszawy i poluje na spiskowców, by przypodobać się swym przełożonym. Wielu współwięźniów zostało zmuszonych do porzucenia rodzin, niejednokrotnie nie znają oni powodu swego zamknięcia. Każdy jednak traktuje swą sytuację ze spokojem i honorem.

Więźniowie opowiadają Żegocie o tym, jak są w więzieniu traktowani. Stary Tomasz był początkowo morzony głodem – dostarczane mu pożywienie było tak zepsute, że nie nadawało się do jedzenia. Początkowo Tomasz nie przyjmował pokarmu, później osłabł tak bardzo, że...

Podobne wypracowania