Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Klęska Kordiana - czy Kordian poniósł klęskę? Juliusz Słowacki „Kordian”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Postać Kordiana z dramatu Juliusza Słowackiego przeszła do historii polskiej litertaury jako wzór bohatera tragicznego, ale tragicznego w sposób specyficzny - kapryśne fatum kieruje nie tylko jego prywatnym życiem, wiodąc do nieuniknionej katastrofy, lecz również społecznym aspektem funkcjonowania jego postaci w narodzie pozbawionym niepodległości, zależnym od łaski i niełaski cara, który drwi sobie z narodowowyzwoleńczych dążeń Polaków. Klęska jest mu więc pisana zarówno jako osobie prywatnej, jak i w sensie przynależności do społeczeństwa prześladowanego na przestrzeni wielu wieków rozmaitymi cierpieniami i ciągłym wymaganiem kolejnych poświęceń.

Porażki Kordiana zostały w dramacie niejako rozbite na trzy grupy, którym odpowiada każdy z trzech kolejnych aktów utworu. W akcie pierwszym widzimy bohatera jako piętnastoletniego chłopca ponoszącego klęskę w awansach do starszej od siebie dziewczyny, która nie potrafi śmiertelnie zakochanemu młodzieńcowi zaoferowac niczego poza przyjaźnią. Kordian podejmuje wtedy dramatyczną decyzję o samobójstwie, i tutaj spotyka go jednak niepowodzenie - strzał w skroń okazuje się niedokładny, pozostawiając Kordiana przy życiu, którego ten już nie chciał...

Podobne wypracowania