Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena VII - interpretacja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Scena VII trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza rozgrywa się w Salonie Warszawskim. Akcja toczy się dwutorowo, ponieważ występujący w scenie bohaterowie podzieleni są na dwie grupy. Grupę pierwszą tworzą siedzący przy stoliku arystokraci, wysocy urzędnicy, damy i wojskowi. Grupa druga z kolei składa się z kilku młodych i dwóch starych Polaków, polskich patriotów. Rozmowa arystokratów toczy się po francusku, natomiast Polacy mówią między sobą po polsku.

Również tematy prowadzonych rozmów różnią się między sobą. Polacy omawiają prześladowania, uwięzienia i przesłuchania odbywające się bezustannie na Litwie. Grupa siedząca przy stole rozmawia o balach i literaturze – wszyscy żałują, że senator Nowosilcow wyjechał z Warszawy, gdyż to właśnie on wydawał najlepsze przyjęcia. Poeta proszony zostaje o odczytanie swoich wierszy, jedna dama wzbrania się przeciwko czytaniu polskiej poezji, ponieważ „choć rozumie po polsku, to polskich wierszy nie rozumie”. Towarzystwo arystokratów jest bardzo zblazowane.

Młoda kobieta, dotąd stojąca blisko Polaków, przy drzwiach, prosi wszystkich o wysłuchanie opowieści Adolfa o historii Cichowskiego. Był on młodym mężczyzną, od dziecka...

Podobne wypracowania