Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Hamlet” - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Hamlet” jest niewątpliwie najsławniejszym i po dziś dzień najchętniej cytowanym dziełem dramatycznym Szekspira, stanowiąc jednocześnie doskonały sprawdzian umiejętności aktorskich dla odtwórców roli głównego bohatera. Czas powstawania tragedii z dużą dozą prawdopodobieństwa można ustalić na kilkanaście miesięcy pomiędzy 1599 a 1600 rokiem, kiedy to odbył się jego przedpremierowy pokaz. Zarys historii egzaltowanego księcia został zaczerpnięty z trzynastowiecznego szkicu historycznego Saxo Grammaticusa, który opowiadał o bratobójczej walce o tron Królestwa Danii i zemście młodego Amletha na zabójcy ojca. W 1570 roku powstał przekład kronik łacińsakiego historyka na język francuski autorstwa Thomasa Belleforesta, z którego prawdopodobnie Szekspir korzystał przy tworzeniu swojej tragedii.

Akcja dramatu toczy się na zamku w Elsynorze, którym po śmierci brata rządzi Klaudiusz. Bierze on sobie za żonę wdowę po królu Hamlecie, Gertrudę, matkę młodego księcia o imieniu odziedziczonym po ojcu, który na wieść o tragicznych wydarzeniach powraca do rodzinnej Danii z Wittembergi, gdzie prawdopodobnie studiuje. Towarzyszy mu przyjaciel – Horacy, młody filozof pełniący w sztuce rolę „głosu...

Podobne wypracowania