Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jarosław Iwaszkiewicz zajął niezwykle istotne miejsce w historii polskiej literatury współczesnej przede wszystkim dzięki formom prozatorskim - znakomitym powieściom historycznym, opowiadaniom, a także krótkim tekstom przynależnym do gatunku tzw. opowiadań poetyckich. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł tego typu jest „Ikar” napisany na krótko po zakończeniu II wojny światowej.

Wprowadzeniem do właściwej treści tekstu jest ekfraza opisująca obraz Breughla, jaki zainspirował tytuł opowiadania. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych do dziś dzieł tego artysty, które każdy z nas kojarzy przynajmniej w zarysie - przedstawia ono nadmorski krajobraz z wysuniętym na pierwszy plan klifem, po którym porusza się orzący ziemię wieśniak, nieco dalej widzimy też pasterza wśród pasącej się trzody, a w głębi miasto i spoczywające w zatoce statki. Stonowane barwy pogłębiają wrażenie wielkiego spokoju i cichej codzienności przedstawionego krajobrazu, w którym łatwo można przeoczyć postać zanurzoną do połowy w wodzie - wystające z fal nogi sygnalizują dramatyczną walkę o życie prawdopodobnie po upadku z dużej wysokości, stanowiąc jednocześnie jedyny dynamiczny element kompozycji.

Narrator opowiadania opisuje...

Podobne wypracowania