Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ajschylos „Prometeusz skowany” - Motyw władzy w „Prometeuszu skowanym”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Prometeusz skowany” został napisany ok. V - VI w. p.n.e. przez Ajschylosa, jednego z najwybitniejszych tragików greckich, uważanego za prekursora nowoczesnej sztuki dramatycznej. Ajschylos wprowadził do dramatu trzeciego aktora, ponadto rozwinął dialogi, zdynamizował akcję, a także, co było wcześniej nie do pomyślenia - wprowadził wątki, które nie działy się bezpośrednio na scenie, na oczach widza, ale zaledwie przedstawiane były w opowieści.

„Prometeusz skowany” (znane jest także tłumaczenie „Prometeusz w okowach”) oprócz głównego tematu – cierpienia porusza także problem władzy.

Pierwszym elementem, który nas zastanawia, jest stosunek Hefajstosa do rozkazów Zeusa. Bóg kowali i rzemieślników w rozmowie z Kratosem podważa słuszność zasądzonej kary. Żali się, ze to na niego, z racji wykonywanego zawodu, spadł obowiązek przykucia Prometeusza do skały. Wzrusza go położenie tytana, mimo ostrzeżeń Kratosa, który przestrzega przed współpracą z wrogiem i zbytnim litowaniem się nad jego położeniem. Hefajstos pamięta jednak, że za nieposłuszeństwo czeka go kara, z bólem serca przybija więc Prometeusza do Kaukazu.

Największym buntownikiem jest tytułowy...

Podobne wypracowania