Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena VIII - opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Scena VIII trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza rozgrywa się w biurze senatora Nowosilcowa (stąd tytuł części – „Pan Senator” oraz „Bal u Senatora”).

Senator siedzi w swoim wygodnym gabinecie i pije kawę. Przybywa doń wiele ludzi, lecz on najczęściej nikogo nie przyjmuje tłumacząc, że jest zajęty.

Początkowo Nowosilcow rozmawia z Doktorem (pierwowzorem tej postaci był August Becu, ojczym Juliusza Słowackiego) na temat antycarskiego spisku odkrytego wśród studentów Uniwersytetu Wileńskiego. Najlepszym rozwiązaniem, które miałoby zapobiegać powstawaniu takich spisków, są według urzędników regularne aresztowania studentów – bez żadnych dowodów. Do rozmowy włączają się zausznicy senatora – Pelikan i Bajkow – by omówić problem Rollisona, który jest przez nich przetrzymywany w więzieniu i męczony. Rollison otrzymał tak surowe bicie, że rozchorował się. Urzędnicy chcą wymyślić odpowiedni sposób poradzenia sobie z tym problemem.

Do gabinetu wdziera się niewidoma matka Rollisona razem z towarzyszącą jej kobietą. Codziennie przychodzą do senatora, lecz nigdy wcześniej nie udało im się z nim spotkać. Stara Rollisonowa błaga Nowosilcowa...

Podobne wypracowania