Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - Motyw miłości w „Antygonie” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura miłości - w taki sposób Papież Jan Paweł II zwykł określać nowy ład. Ład, który powinien wreszcie nastąpić i stać się udziałem całej ludzkości - każdego człowieka z osobna. Kultura, która urzeczywistni ideę raju na ziemi. Bo kochać - jak wielu wierzy - to największa z rzeczy.

Miłość daje skrzydła, unosi, pozwala wzrastać i kwitnąć. Ma nieskończenie wiele form, objawia się w milionach sposobów i nosi nieskończenie wiele imion. Języki słowiańskie znają określenie miłości, które zawiera w sobie wszystko, lecz język grecki potrafi wyróżnić pięć różnych słów, na pięć różnych wyrazów miłości. Miłość nie jest ani polska, ani grecka, ani zarezerwowana dla jakiegokolwiek innego języka, lecz dziś piszemy o niej w języku polskim, sławimy ją w języku naszych ojców i dziadków. Dla nas miłość ma wiele twarzy. I chyba każdą twarz chce nam pokazać w utworze znakomitego dramatopisarza - Sofoklesa.

Miłość nie wybiera, a serce nie sługa – kto nie zna tych utartych, prawie wyświechtanych frazesów? Miłość nie wybiera osób, swoich ofiar, nie wybiera też czasów. Zdarza się każdemu i w każdej epoce. Zdarzała się ponad dwa tysiące lat temu, zdarza się także teraz. Wyraża...

Podobne wypracowania