Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - Motyw rodziny w „Antygonie” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Antygona” to historia jednej rodziny. Wszyscy główni bohaterowie są ze sobą blisko spokrewnieni. Ojcowie i córki, matki i synowie. Jokasta, żona Edypa, to wszak siostra Kreona, więc - jak zwykło się mawiać - wszystko pozostaje w rodzinie. Jaką rodziną był ród, który niemalże doszczętnie wymarł w jednej chwilli?

Rodzina istnieje po to, by wspierać, pocieszać i dawać dobre rady. Przynajmniej w teorii. Ta teoria miała swoje odzwierciedlenie w praktyce, jaką pokazywały te dwa rody władców i wielkich tego świata. Przez wiele lat jedyne nieszczęścia, z jakimi się borykali, miały swoje źródło w dawnych grzechach i winach Edypa, który zabił ojca i poślubił własną matkę. Lecz kara bogów nie sięgała rodziny. Ród Labdakidów trzymał się mocno, spojony siłą miłości i zaufania. Ze świecą szukać przykładniejszej rodziny. Bracia i siostry, mężowie i żony - wszyscy oni byli świetlanym przykładem tego, jak powinno się żyć i współistnieć. Do czasu, aż przyszła próba lojalności i wierności rodzinie.

Wuj zadecydował: jeden z moich siostrzeńców będzie zdrajcą. Siostrzenica i siostra zarazem odrzekła: nie zgadzam się na to, nie pozwalam. I zaistniał konflikt, który potem, niedługo,...

Podobne wypracowania