Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Król Edyp” - charakterystyka Edypa

Ktoś o opuchniętych kostkach u stóp - brzmi imię tej tragicznej postaci. Kiedyś uwięziony i okaleczony, przez resztę życia borykał się z obrzmiałymi kostkami. Czemu poeta nadał mu imię, na które mógł zapracować dopiero po swoich narodzinach? Nie wiadomo. Jednakże imię to najmniejsze z jego zmartwień. Edyp przypomina biblijnego Hioba, z jedną zasadniczą różnicą: żadna wiara, żadna modlitwa ani nadzieja, nie były w stanie zmienić fatum, jakie zawładnęło całą jego przyszłością. Raz poznawszy złą prawdę o sobie i swoich losach, mógł jedynie wykonywać wolę okrutnych bogów. Mimo woli stawał się zabawką, igraszką z palcach tych, którzy władali czasem i przestrzenią. Ale co tak naprawdę wiadomo o Edypie?

Edyp był bohaterem dwóch z trzech tragedii należących do „Cyklu Tebańskiego” stworzonego przez Sofoklesa. Był również jednym z bohaterów cyklu sztuk teatralnych stworzonych przez  Ajschylosa (jednakże ta twórczość nie doczekała naszych czasów). Wiemy również, że był synem Lajosa i Jokasty, miał czworo dzieci i że żywota dopełnił w Kolmass. Ale tak mogłaby się zakończyć opowieść o zwykłym i nudnym obywatelu, a nie o kimś, kto zasłynął w niezliczonych mitach, kto przetrwał...

Podobne wypracowania