Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Król Edyp - bohater tragiczny. Na czym polega tragizm Edypa?

Król Edyp - człowiek i król. Władca spełniony i ofiara boskich kaprysów. Mityczny bohater tragedii Sofoklesa, więc z natury rzeczy skazany na los tragiczny. Trudno byłoby znaleźć mit, który nie kończy się źle. Trudno o historię z kart starożytnych Greków, której kres nie byłby opłakany. Każdy miał swoją opowieść, swoje miejsce w losach bohaterów, herosów i bogów. Jaka była historia Edypa? Jaka tragedia była jego udziałem?

Nadzieja to wspaniała rzecz. Pozwala łudzić się tak długo, jak długo trwa nadzieja, jak długo nikt jej nie rozwieje, nie powie, że prawda jest inna. Edypa z nadziej odzierano często i skutecznie. Choć miał i mógł mieć wszystko, czego tylko zapragnął, chciał mało, niewiele. A dostał nie to, czego się spodziewał, nie to, czego ktokolwiek by sobie życzył.

Syn króla, a potem przyrodni syn króla (już innego) - czy to nie brzmi jak początek najpiękniejszej baśni? Tak, do momentu, gdy dowiadujemy się, że własny ojciec chciał zgotować mu śmierć w górach, gdzie jako noworodek miał dokonać żywota z przebitymi stopami. Odrobina szczęścia, a może kolejny kaprys bogów, sprawiły, że przechodził z rąk do rąk, by stać się wreszcie przyrodnim synem innego człowieka.

Wróżby,...

Podobne wypracowania