Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marian Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - motyw porażki w „Cudzoziemce”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Róża Żabczyńska, w ostatnim dniu swojego życia, wspomina zawiłe losy, które stały się jej udziałem. Głowna bohaterka „Cudzoziemki” Marii Kuncewiczowej pełna jest przeświadczenia, że przegrała swoje życie, przechodząc przez nie jakby obok, nie mając tego, co kochała i nie kochając tego, co miała.

Główna bohaterka utraciła swoją pierwszą miłość. Michał Bądski, syn jej nauczyciela gry na skrzypcach, którego darzyła szczerym uczuciem, oddając mu się fizycznie i psychicznie, zawiódł jej nadzieje. Młody mężczyzna zdradził ją z Rosjanką – jego przyszłą żoną. Wydarzenie to odcisnęło piętno na jej dalszym życiu. Straciła zaufanie do ludzi, bała się zaangażowania. Traktowała Adama z wielkim dystansem, podśmiewając się z niego, gardząc nim w głębi duszy.

Nie spełniło się także największe marzenie Róży Żabczyńskiej. Pragnęła ona zostać wielką skrzypaczką, jednak choroba i kłopoty finansowe znacznie utrudniły jej lekcje. Całą winę zrzuciła na nauczyciela, który rzekomo nie przykładał należnej uwagi do techniki gry swojej uczennicy. Swoje ambicje muzyczne zaczęła przelewać bohaterka na dzieci, przymuszając je do gry na fortepianie (Władysława) oraz do śpiewu (Martę). Było to tak silne pragnienie, że podporządkowała...

Podobne wypracowania