Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy” - opracowanie utworu

Powieść Janusza Korczaka zatytułowana „Król Maciuś Pierwszy” powstała w 1923 roku. Po śmierci ojca mały chłopiec Maciuś zostaje królem i musi przejąć odpowiedzialność za swoje państwo. Chłopiec jest naiwny i prostolinijny, początkowo bez rusztu ufa rzeszy urzędników i ministrów, którzy chcą pomagać mu w rządzeniu państwem. Po czasie okazuje się jednak, że każdy z nich pragnie dbać jedynie o swoje interesy i nikt nie traktuje poważnie małego chłopca oraz jego pomysłów. Korczak podejmuje w swej powieści ważny problem odpowiedzialności i rozliczania ludzi sprawujących władzę w państwie. Postać Maciusia jest symbolem reform, zmian, uczciwość i pragnienia działania dla dobra państwa. Sztywni urzędnicy uosabiają biurokrację, egoizm, dbanie jedynie o własny interes. Dorosłym często brakuje inwencji i pomysłowości, zapominają o czasach, kiedy byli dziećmi i chcieli zmienić świat na lepsze. 

Zakończenie powieści jest smutne- Maciuś zostaje obalony jako król i skazany na banicję na bezludnej wyspie. To metafora zwycięstwa materializmu i interesowności nad szlachetnością i sprawiedliwością. Korczak pokazuje mechanizm, w którym dobro całego narodu zależy od garstki ludzi, którzy posiadają pieniądze i wpływy. Pisarz podejmuje także ważny problem polityczny i socjologiczny- zajmuje go bowiem kwestia tego, w jakim stopniu od lojalności i uczciwości urzędników zależy prawidłowe funkcjonowanie całego państwa. W wyrafinowanej grze politycznej prostolinijność i dobro na ogół przegrywa a traci na tym cały naród. 

Reformy Maciusia, które zdążył wprowadzić przed odsunięciem go od władzy takie jak: sejm dziecięcy i gazetka dziecięca są jednocześnie postulatami przyznaniem dzieciom prawa do wypowiadania się we własnym imieniu. Książka Janusz Korczaka uczy dzieci samodzielności oraz współdziałania, partnerstwa. Pisarz pokazuje jak ważne są myśli, uczucia i opinie młodych ludzi. Powieść można zaliczyć do literatury fantastycznej, nieznane jest miejsce ani dokładny czas akcji. Świadczy to o uniwersalności książki i pozwala przenieść jej problematykę w dowolny czas i miejsce.

Podobne wypracowania do Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy” - opracowanie utworu