Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Kordian” - motyw wędrówki. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw wędrówki często pojawia się na kartach literatury. Prócz dosłownego rozumienia tego słowa, a więc traktowania wędrówki jako podróży, motyw ten odczytywać można również w znaczeniu przenośnym, symbolicznym. Romantyczni bohaterowie często przedstawiani byli właśnie podczas wędrówki, która oznaczała podróż „w głąb siebie”, poznawanie swojej duszy, poszukiwanie przeznaczenia. 

W tym właśnie kontekście wędrówka pojawia się w dramacie Słowackiego pt.: „Kordian”. Fabuła całego utworu osnuta jest właśnie wokół kolejnych miejsc, które odwiedza główny bohater. Wędrówka uczy Kordiana życia i pozwala mu na ukształtowanie i zrozumienie samego siebie. Kordian wyrusza w podróż po odrzuceniu przez ukochaną i nieudanej próbie samobójczej. Rozpoczyna tym samym nowy etap życia, szuka jego celu, który odkrywa na szczycie Mont Blanc. 

Podróż Kordiana po Europie przynosi mu cenną, ale na ogół bardzo bolesną wiedzę. Wrażliwy, pełen ideałów i marzeń bohater zostaje brutalnie skonfrontowany z rzeczywistością, doznaje tym samym kolejnych rozczarowań. Podczas pobytu w Anglii poznaje ogromną siłę pieniądza i...

Podobne wypracowania