Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - opracowanie powieści

Powieść fantastycznonaukowa Verne'a pt.: „W 80 dni dookoła świata” opisuje przygody angielskiego dżentelmena, pana Phileasa Fogga, który pewnego dnia założył się o znaczną sumę pieniędzy ze swoimi partnerami do gry w karty o to, że w ciągu osiemdziesięciu dni uda mu się objechać świat dookoła. W podróż zabrał ze sobą swego francuskiego służącego – Passepartout. Dodatkowym wątkiem w powieści jest obecność nieustannie depczącego im po piętach inspektora policji, Fixa, przekonanego, iż Fogg okradł jeden z londyńskich banków.

W początkowej fazie podróży do Phileasa dołącza piękna Hinduska Auda, którą Anglik ratuje od śmierci. Podróż odbywa się wieloma najróżniejszymi środkami transportu – od Orient Expressu po grzbiet słonia. Jest ona oczywiście źródłem wielkiej ekscytacji, jako że w tamtych czasach takie przedsięwzięcie wydawało się nie do pomyślenia.

Verne w swojej książce (jak i wielu innych) dał wyraz swojemu przekonaniu na temat dobrodziejstw postępu technicznego. Ponadto, przeciwstawiając chłodnego profesjonała Fogga jego gorącokrwistemu służącemu, przedstawił dwa możliwe modele charakteru człowieka, które uzupełniają się wzajemnie. Ukazał również siłę miłości, która zdolna była zmienić charakter Fogga i uczynić zeń człowieka dobrodusznego i troskliwego.

Podróż Phileasa obfituje w różnego rodzaju wypadki, które stawiają jej powodzenie pod znakiem zapytania. Obok wielu przypadków losowych pojawia się ciągła interwencja komisarza Fixa, chcącego za wszelką cenę opóźnić Fogga, by móc wreszcie postawić go przed sądem. W końcowej części powieści napięcie zostaje doprowadzone do maksimum, gdy okazuje się, że Phileas spóźnił się z powrotem o jeden dzień – jego przekonanie okazuje się mylne, ponieważ nie wziął pod uwagę różnicy stref czasowych. Bohater stawia się w klubie idealnie na czas, wygrywa zakład i poślubia piękną Audę.

„W 80 dni dookoła świata” to przykład przygodowej powieści fantastycznonaukowej, których wiele możemy odnaleźć w dorobku J. Verne'a. Ta jednak jest najbardziej chyba popularnym z jego dzieł – wielokrotnie wystawianym na scenie oraz ekranizowanym.

Podobne wypracowania do Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - opracowanie powieści