Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Bez” - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz Tadeusza Różewicza, zatytułowany „Bez”, pochodzi z tomu „Płaskorzeźba” wydanego w 1991 roku. Jednak sam utwór powstał nieco wcześniej, jak podaje autor miedzy marcem 1988 a marcem 1989. Jest to więc wynik całorocznej pracy i wieloletnich przemyśleń. Wiersz dotyczy roli Boga w życiu człowieka. Wyznanie autora ma charakter osobisty, choć nie odnosi się do emocji a raczej przemyśleń. Jak cała poezja Różewicza, „Bez” ma charakter intelektualny.

Podmiot liryczny, który możemy utożsamiać z autorem, to człowiek dojrzały, mówiący o sobie z perspektywy lat. Wiersz jest skierowany do Boga, poeta zwraca się do niego bezpośrednio, nie jest to jednak rodzaj modlitwy. Ta pierwszoosobowa wypowiedź przypomina raczej wewnętrzny monolog. Podmiot liryczny zwraca się do Boga, ale jednocześnie kwestionuje jego istnienie. Utwór jest pełen wątpliwości i sprzeczności. Podmiot liryczny dzieli się z odbiorcą swoim postrzeganiem Stwórcy. Rola Boga w jego życiu ulegała zmianie. Jako dziecko chodził do kościoła: „karmiłem się / Tobą / jadłem ciało / piłem krew”. Wydaje się, że wówczas jego wiara była prosta i pozbawiona rozterek. Jednak doświadczenie życia oddaliło go do Boga. Obecnie sam...

Podobne wypracowania