Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Pierwsza przechadzka” - interpretacja i analiza

Niezwykle ważny dla interpretacji tego wiersza jest kontekst historyczny. Utwór został napisany w roku 1946, a więc rok po zakończeniu II wojny światowej. Staff przeżył tę katastrofę i zmagał się z jej skutkami. Utwór ten jest wizją przyszłości powojennej, którą poeta snuje razem z żoną, ponieważ to jej dedykowany jest wiersz.

Dzieło zbudowane jest z ośmiu strof. Każda z nich posiada cztery wersy. Zauważamy rymy naprzemienne (abab), np. „przystanki - obwarzanki”, „ sklepy - ślepy”. Charakterystyczne dla utworu jest występowanie wielokropków. Podmiot liryczny nie wypowiada do końca swoich myśli. Być może chce, aby odgadł je czytelnik. Lub po prostu nie chce ich ujawnić. Od razu dostrzegamy tez liczne powtórzenia zdania „Będziemy znowu mieszkać w swoim domu”. Uważam, iż wielokrotne przywołanie tych słów podkreśla ich wagę, a także nadzieję osoby mówiącej na spełnienia swego marzenia.

Podmiot liryczny, jak sugeruje tytuł, znajduje się w sytuacji przechadzki po mieście. Spaceruje razem z żoną, obydwoje rozglądają się dokoła i snują refleksje. Otaczające ich widoki są bardzo przygnębiające, pełno zwalonych i zniszczonych domów, na ulicy rozsypany gruz. Mamy wrażenie, że wokół...

Podobne wypracowania