Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Gogol „Płaszcz” - kreacja bohatera w konwencji realistycznej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowiadanie „Płaszcz” Mikołaja Gogola powstało w 1842 roku w Petersburgu, utwór opowiada o skromnym urzędniku Akakiju Akakiewiczu Baszmaczkinie, który potrzebuje nowego płaszcza. Po wielu wysiłkach - to dla niego spory wydatek - urzędnik sprawia sobie wreszcie nowe okrycie. Niestety, ktoś mu je kradnie. Rozgoryczony i przerażony stratą urzędnik idzie na skargę do wysokiej rangą osobistości. Zostaje zrugany, niemal wyrzucony za drzwi. Ciężko zachorowuje i umiera. W następnych dniach w Petersburgu zaczyna grasować zjawa, zabierająca przechodniom płaszcze. W stolicy imperium rosyjskiego mówi się, że to Baszmaczkin mści się za swoją krzywdę.

Utwór napisany jest w konwencji realistycznej, podobnie bohaterowie - sportretowani są bardzo realistycznie i dokładnie. O Akakiju Akakijewiczu Baszmaczkinie wiemy, że pracował jako radca tytularny, był niezwykle nieśmiałą i samotną osobą, nie miał żadnych przyjaciół, nigdzie nie wychodził, mieszkał u gospodyni, u której też jadał. Pasją Baszmaczkina była praca, przepisywanie akt, zajęciu temu poświęcał się bez reszty. Wiadomo również, że bohater był obiektem kpin kolegów z biura, mało kto go poważał, nawet woźni traktowali go z góry. Gogol dość dokładnie opisuje...

Podobne wypracowania