Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Verlaine „Sztuka poetycka”, „Confiteor” Stanisława Przybyszewskiego - manifesty modernistyczne w sprawie artysty i sztuki. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paul Verlaine był francuskim poetą, którego uznajemy za jednego z autorów tworzących w nurcie symbolizmu, rozwijającego go w kierunku doskonałości. Rozkwit jego twórczości przypada na lata siedemdziesiąte XIX wieku. Co łączy go ze Stanisławem Przybyszewskim? Odpowiedź jest bardzo prosta – sztuka, a mówiąc ściśle – sposób, w jaki obaj autorzy ją postrzegali. Ich losy są do siebie bardzo podobne. Obaj wyklęci, prowadzący hulaszczy i niemoralny  tryb życia. Byli wspaniałymi artystami, którzy pozostawili po sobie spuściznę, obok której następne pokolenia nie mogły przejść obojętnie. Łączy ich pokolenie, w którym tworzyli, a nade wszystko – troska o poezję. Zarówno Przybyszewski, jak i Verlaine uznawani byli za dekadentów.

„Confiteor” i „Sztuka poetycka” to manifesty programowe, kolejno Przybyszewskiego i Verlaine’a. Stworzone niezależnie od siebie, w różnym czasie i różnych krajach. Otoczeni przez różne środowiska i osadzeni w całkowicie odmiennych realiach politycznych i historycznych – zadziwiające jest, jak wiele mają ze sobą wspólnego.

Zarówno Polak, jak i Francuz uważali, że sztuka jest celem i wartością...

Podobne wypracowania