Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Gerwazego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gerwazy Rębajło jest klucznikiem na zamku Horeszków. To starszy, ale bardzo energiczny mężczyzna. Jego wygląd sugeruje trudną i pełną starć młodość. Jest naznaczony bliznami, które „ozdabiają” jego pomarszczoną twarz i łysą głowę. Jest dobrze zbudowany.

Gerwazy jest szlachcicem pałającym rządzą zemsty na rodzie Sopliców. Od śmierci Stolnika stał się człowiekiem ponurym, unikającym towarzystwa. Najlepiej czuje się wśród murów starego zamczyska. Jego jedynym i nieodłącznym towarzyszem jest „scyzoryk” – szabla. Cechuje go także wierność względem Horeszków. Przechowuje historię rodu niczym jego członek, w końcu to on opowiada Hrabiemu losy Stolnika. Jego nienawiść, którą pała do Sopliców jest niezwykle silna. To jego inicjatywa zaprzepaszcza szansę na porozumienie i prowadzi do zajazdu.

Nieco zgnuśniały i przytłoczony śmiercią swojego przyjaciela i zwierzchnika, posiada także pozytywne cechy. To człowiek niezwykle odważny, potwierdza to jego postawa podczas walki oraz oddział polskich żołnierzy. Potrafi także odznaczyć się charyzmą, kiedy to nakłania ludzi do wzięcia udziału z zajeździe. W tym celu używa słów księdza Robaka, który mówił o konieczności oczyszczenia...

Podobne wypracowania