Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Miciński „Msza żałobna” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Miciński to główny przedstawiciel ekspresjonizmu w naszej literaturze. Jego utwory są przesycone mistycznymi wizjami, okultyzmem, złowrogim nastrojem. Poeta zaskakuje na każdym kroku, puszcza swoje nieposkromione wodze wyobraźni i przenosi nas w tajemniczy, posępny świat.

Właśnie w takim duchu utrzymany jest wiersz pt.: ,,Msza żałobna”. Już w pierwszej jego strofie ujawnia się nam podmiot liryczny: mówi, że kroczy nad brzegiem ,,zamarzłego morza”. Jest ono czarne, głuche, gdzieniegdzie z rozpadlin wydostaje się świszczący pod nogami, ponury śnieg. W opis tego złowieszczego krajobrazu wplecione zostały słowa modlitwy ujęte w nawiasach: ,,O Matko Święta zmiłuj się nad nami”. Wydaje się, że nie płyną one z ust osoby mówiącej w tekście, lecz są jakimś dziwnym echem słów wydobywających się z głębi serc przerażonych widokiem idącego.

Dalej widać groźne skały, krążące wśród nich zmory, a wokół wody, które ,,rzegocą głucho pod stopami”. Po przybliżeniu nam złowrogiego miejsca głos zabiera tajemniczy Roger, dawny król Normanów. Z jego słów możemy wywnioskować jakim był człowiekiem kiedyś, kim (lub czym) jest dzisiaj. Dawniej pyszny, osławiony w bojach, nieznający strachu,...

Podobne wypracowania