Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny” - interpretacja powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Olga Tokarczuk jest jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. Jej twórczość, doceniona zarówno przez szeroką publiczność, jak i przez krytyków literackich, jest tłumaczona na wiele języków. Pisarka została uhonorowana licznymi nagrodami literackimi. Wydana w 1998 roku książka „Dom dzienny, dom nocny” również zdobyła uznanie czytelników. Na fabułę tej powieści składają się liczne, pozornie niezwiązane ze sobą opowiadania. Pisarka przedstawia skomplikowane losy różnych ludzi – bohaterowie są osobami, które nieraz muszą sprzeciwić się światu i panującym w nim zasadom moralnym, aby ocalić własną godność.

Jednym z najważniejszym motywów występujących w powieści jest motyw snu. Sen – według Tokarczuk – pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Granice między jawą a snem zacierają się, nocne mary inspirują do działania, oskarżają, każą szukać kogoś…, czegoś… gdzieś… W ten sposób również można interpretować tytuł powieści; „dom dzienny” to przestrzeń, w której żyjemy, cztery ściany oddzielone od ziemi piwnicą i fundamentami, a od nieba spiczastym dachem. „Dom nocny” jest pełen tajemnic i niedopowiedzeń,...

Podobne wypracowania