Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka? - rozprawka

Przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Pozostaje równie ważnym uczuciem, co miłość, potrafi pokonać najtrudniejsze przeszkody, dzięki niej możemy się rozwijać, zmieniać… To jedno z najbardziej pozytywnych uczuć jest w stanie zmienić cały świat.

Pierwszym argumentem popierającym moją tezę jest fakt, że dzięki przyjaźni człowiek może rozwiązać swoje problemy - niezależnie od stopnia ich trudności. Przytoczyć tutaj można losy bohaterów książki Ireny Jurgielewiczowewj pod tytułem „Ten obcy”. Przyjaźń Mariana, Julka, Pestki i Uli z tajemniczym przybyszem imieniem Zenek staje się początkiem ich wspólnej przygody. Ula, która nie ma zbyt dobrych relacji ze swoim ojcem, zaczyna go doceniać, gdy widzi, jak ten zajmuje się Zenkiem. Zenka i Ulę łączy silne uczucie, gdyż od dziecka mieli podobne problemy. Chłopak staje się pomostem łączącym dziecko z ojcem. Dzięki przyjaźni z nim Ula jest w stanie wybaczyć ojcu i tym samym odnaleźć własne szczęście.

Kolejnym argumentem potwierdzającym prawdziwość powyższej tezy jest historia Frodo Bagginsa oraz Samwise’a Gamgee z „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Frodo, który został obarczony ciężkim brzemieniem (musi zniszczyć Pierścień Władzy) nie poradziłby sobie sam. Jest przy nim przyjaciel - Samwise, na którego może liczyć zawsze. Sam decyduje się nie odstępować swojego pana ani na krok. Gdy Frodo przygnieciony ciężarem pierścienia nie może już iść, Sam podnosi go na duchu, pociesza, oferuje swoją pomoc, a na koniec na własnych plecach zanosi go do Góry Przeznaczenia. Zapewnia, że nigdy go nie opuści. Tylko dzięki niemu, dzięki przyjaźni z nim Frodo Baggins jest w stanie wypełnić swoją jakże ważną misję.

Następnym argumentem potwierdzającym zawartą na początku tezę, są losy dzieci z „Tajemniczego ogrodu” F.H. Burnett. Przyjaźń ich życiu zmienia wszystko. Główna bohaterka - Mary Lennox to uparte, rozpieszczone i opryskliwe dla otoczenia dziecko wychowywane bez rodziców. Zachowuje się bardzo źle, nikogo nie słucha, sama nawet nie potrafi się ubrać. Pewnego dnia poznaje Colina Cravena, swojego kuzyna. To jego uznaje za najbardziej nieznośne dziecko na świecie. Od razu zaprzyjaźniają się. Dzięki temu uczuciu Colin przestaje mówić o śmierci, której obawiał się od urodzenia (był bardzo chorowity. Przyjaźń z Mary nakazuje mu przestać rozprawiać o ponurych tematach, a zacząć interesować się życiem. Przyjaźń zmienia ich oboje. Przestają być tacy dokuczliwi dla otoczenia. Cieszą się swoim towarzystwem.

Przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Potwierdza tę tezęrównież książka Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” opowiadająca historię życia przyjaciół - Alka, Zośki i Rudego. Wszystkich głównych bohaterów połączyła wspólna sprawa - należeli do Szarych Szeregów, których głównym zadaniem był sabotaż w okupowanej Polsce. Wiedzieli, że mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji - nawet w sytuacji największego niebezpieczeństwa. Tak te jest, gdy Alek zostaje uwięziony na Alei Szucha i poddawany nieustannym torturom. Pomimo to nie podaje nazwisk swoich przyjaciół, woli umrzeć niż zdradzić bliskie mu osoby, które nigdy go nie zawiodły. Również dla niego przyjaciele ryzykują swoje życie. Odbijają go, choć są świadomi tego, że podczas przeprowadzanej akcji mogą stracić życie.

Przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Dzięki niej można dokonać rzeczy niemożliwych - zmieniać samego siebie, a przy tym cały świat. Przyjaźń motywuje do działania, nakazuje optymizm. Gdyby nie ona, świat byłby pusty, zimny, bo to ona może być dla każdego promieniem słońca w najbardziej pochmurny dzień, ona dodaje sił do życia, pokonywania najróżniejszych trudności.

Podobne wypracowania do Czy przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka? - rozprawka