Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Johann Wolfgang von Goethe „Faust” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym problemem poruszonym przez Goethego w „Fauście” jest problem odwiecznego zmagania się jednostki wybitnej z granicami ludzkiego rozumu. Jednostka taka odczuwa cierpienie w momencie, w którym zdaje sobie sprawę z faktu, iż z racji swojej ludzkiej kondycji nie może osiągnąć pełni poznania świata, ponieważ ludzkie zmysły nie są wystarczająco doskonałe.

Tytułowy bohater utworu Goethego znajduje się właśnie w takim momencie swego  życia. Jest wybitnym uczonym, który w ciągu swego życia poznał wszystkie dostępne rodzajowi ludzkiemu tajniki wiedzy. Faust cierpi, ponieważ od tego punktu życie wydaje mu się nieznośnie jałowe i pozbawione jakiegokolwiek sensu. Pocieszenia szuka w czarnej magii, która jawi mu się jako nowa dziedzina, która być może jest w stanie odpowiedzieć na kolejne z jego pytań, dotyczących świata i egzystencji człowieka. W swoim zapale postanawia zawrzeć pakt z diabłem – ceną poznania prawdy i zakosztowania wszystkiego, co tylko sobie zażyczy, ma być dusza bohatera.

„Faust” stanowi szczegółowy obraz ewolucji duchowej bohatera, dokonującej się za pośrednictwem nauki, sztuki, a przede wszystkim – miłości. To właśnie miłość do dobrej Małgorzaty (drugi najważniejszy wątek...

Podobne wypracowania