Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Warto poznawać dorobek naszych przodków - rozprawka

Twierdzenie, iż warto poznawać dorobek naszych przodków słyszymy bardzo często. Warto jednak zastanowić się, czym w rzeczywistości jest ten dorobek i czy rzeczywiście jego znajomość jest dla nas tak istotna. 

W dzisiejszych czasach ludzkość powoli zostaje opanowana przez aroganckie przeświadczenie o wyższości teraźniejszej kultury od kultur z przeszłości, mniej lub bardziej dalekiej. Widoczne jest to w różnych dziedzinach sztuki i muzyki, w których twórcy próbują niejako odciąć się od korzeni, z których wyrastają. Jest to naturalny proces, towarzyszący dojrzewaniu emocjonalnemu (każdy z nas w pewnym momencie życia kształtuje swój własny światopogląd, przeciwstawiając go normom i zasadom wpajanym nam od dzieciństwa). Wydaje mi się jednak, że taka próba odseparowania się od własnego dziedzictwa jest przejawem krótkowzroczności i braku rozsądku. Zastanówmy się bowiem - czym bylibyśmy, gdyby nie nasi przodkowie? 

Zarówno zmiany ewolucyjne, jak i cywilizacyjno-rozwojowe wymagały długiego czasu. Odkrycia, które diametralnie zmieniły oblicze świata były najczęściej owocem wielokrotnych prób i błędów, które zawsze miały na celu ulepszanie, udoskonalanie ludzkiego życia. Dlatego nie wolno nam lekceważyć znaczenia topornych i nierzadko nienajlepszych pierwowzorów tych urządzeń, które w dzisiejszych czasach wydają się nam codziennością. Bez owych prototypów nie moglibyśmy przecież dziś z nich korzystać. To właśnie poprzednim pokoleniom zawdzięczamy dostępny nam teraz komfort życia; ich myśl twórcza doprowadziła do powstania takiego świata, jaki znamy. Ciągłe udoskonalanie wszelakich wynalazków owocuje możliwością poprowadzenia ich dalej i odkrycia nowych rozwiązań, które za jakiś czas będą dla mieszkańców Ziemi tak samo oczywiste, jak dla nas penicylina czy samoloty odrzutowe. 

Dorobek naszych przodków to nasze dziedzictwo. Stanowi on korzenie, z których wszyscy wyrastamy. Zapewnia nam komfortowy byt oraz daje pewne podwaliny dla naszej moralności i etyki. Nie wolno nam go nigdy lekceważyć.

Podobne wypracowania do Warto poznawać dorobek naszych przodków - rozprawka