Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wszyscy jesteśmy pielgrzymami - rozprawka na podstawie „Pielgrzyma” Cypriana Kamila Norwida

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W swoim wierszu „Pielgrzym” opisuje Cyprian Kamil Norwid sylwetkę tułacza, jakże charakterystyczną dla romantyzmu. Pomimo tej zgodności tematycznej poeta ukazuje fenomen pielgrzyma w sposób odmienny od toposu epoki – pielgrzym nie jest już polskim emigrantem, wygnanym z ojczyzny, nieszczęśliwym. Nie jest poetą, wieszczem, wizjonerem. Pod pojęciem „pielgrzyma” ukrywa się sposób życia, uznany przez Norwida za najwłaściwszy – pojmowanie życiowej wędrówki jako pielgrzymki, w opozycji do zastanego trybu życia. Norwid piętnuje zaśniedziałe umysły ludzi, którzy lekceważą „pielgrzymów”  - ludzi zdolnych do samodzielnych decyzji i własnego toku rozumowania.

Czy wszyscy jesteśmy pielgrzymami? Wydaje mi się, że tak. W niniejszej pracy podejmę próbę udowodnienia tej teorii.

Życie jako droga to jedna z najstarszych metafor świata. Każdy z nas ma w swym życiu pewną ścieżkę, która została przez nas wytyczona z mniejszym lub większym nakładem naszych personalnych decyzji. Każdy z nas jest więc wędrowcem, a jedyne, co zależy od nas samych, to wybór miejsca, do którego się w życiu udamy. W zależności od siły woli ludzie dzielą się na tych, którzy sami wybierają...

Podobne wypracowania