Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Wajda „Zemsta” – recenzja filmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Wajda ma na swoim koncie bardzo wiele adaptacji arcydzieł polskiej literatury. Należy tutaj wymienić dzieła takie, jak „Popiół i diament” ( 1958), „Popioły” (1965), „Brzezina” (1970), „Wesele” (1972), „Ziemia obiecana” (1974), „Panny z Wilka” (1979), „Pan Tadeusz” (1999).  Ekranizacja „Zemsty” Aleksandra Fredry to kolejna z jego prób przeniesienia polskiej literatury na grunt filmowy.

Akcja filmu to przede wszystkim spór dwóch polskich arystokratów, Cześnika i Rejenta, mieszkających w jednym zamku, rozdzielonym jedynie murem. Mężczyźni od wielu lat trwają w zaciętej nienawiści, lecz wszystko ulega odmianie, kiedy ich dzieci – Klara i Wacław – zakochują się w sobie. Młodzi postanawiają pobrać się, lecz ich ojcowie oczywiście nie zamierzają wydać na to zgody. Komizmu sytuacji dodaje postać Papkina – bawidamka i błazna, przekonanego o własnej wielkiej wartości. Oczywiście wszystko kończy się happy endem, spór zostaje zażegnany a Wacław i Klara połączeni więzami małżeńskimi. 

Realizacja filmowej wersji „Zemsty” wymagała zaangażowania wielu wspaniałych polskich aktorów, jak Janusz...

Podobne wypracowania