Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paweł Komorowski „Syzyfowe prace” – recenzja filmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Film Pawła Komorowskiego „Syzyfowe prace” (2000) jest adaptacją filmową debiutanckiej powieści Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem.

Akcja filmu toczy się na ziemiach polskich, pozostających pod zaborem rosyjskiego okupanta. Głównym bohaterem jest Marcin Borowicz, młody człowiek, który rozpoczyna naukę w gimnazjum i staje się mimowolną ofiarą szerzącej się rusyfikacji. 

Film Komorowskiego angażuje wielu młodych, niezbyt znanych aktorów, konsekwentnie unikając wielkich nazwisk polskiej sceny filmowej. W pewnym sensie jest to zabieg pozytywny, pozwalający widzowi na skupieniu uwagi tylko i wyłącznie na treści i przesłaniu filmu. Występują w nim sylwetki takie, jak: Łukasz Garlicki, Bartłomiej Kasprzykowski, Franciszek Pieczka, Andrzej Wirowski, bardziej znana Alicja Bachleda-Curuś, Zofia Kucówna i inni. Gra aktorska nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym: przedstawione postaci są nieco płaskie, pozbawione energii i życia. 

Również sama akcja adaptacji pozostawia wiele do życzenia. Oczywista wydaje się konieczność uszczuplenia treści książki w momencie zmieniania medium przekazu, lecz Komorowski zrobił to w sposób nieco nieudatny. Wiele istotnych wątków z życia Borowicza...

Podobne wypracowania