Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - recenzja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Książka A. Kamieńskiego „Kamienie na szaniec” opisuje dzieje młodych harcerzy, walczących z okupantem podczas II wojny światowej. Jej głównymi bohaterami są Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Aleksy Dawidowski „Alek” i Jan Bytnar „Rudy.”

Akcja powieści - opartej na autentycznych wydarzeniach i opisującej autentyczne postaci - koncentruje się na zagadnieniu przyjaźni w czasach niezwykle trudnych. Przyjaźń ta musiała w pewnym sensie zastąpić bohaterom inne ludzkie uczucia i odruchy, ponieważ zostali przez wojenną rzeczywistość pozbawieni normalności.

„Zośka”, „Alek” i „Rudy” są zmuszeni do poświęcenia swojej młodości na walkę z niemieckim okupantem, nękającym ich Ojczyznę. Odznaczają się wielką odwagą i bohaterstwem. Bez wahania biorą udział w niezwykle niebezpiecznych akcjach, ponieważ tego wymaga od nich sytuacja. Pozbawieni normalnego życia, tylko w swoim działaniu dostrzegają jakikolwiek sens. Gotowi są oddać życie za Ojczyznę - tak przecież kończy się historia niemal każdego z nich.

Powieść Kamieńskiego daje nam wgląd w rzeczywistość okupowanej Warszawy oraz w mentalność jej młodych obrońców. Napisana jest w sposób bardzo przystępny: jej język jest łatwy...

Podobne wypracowania