Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rola rodziny w życiu człowieka - czy rodzina jest istotną wartością? Rozprawka

Rodzina otacza nas przez bardzo długą część naszego życia. Z jej członkami spędzamy najwięcej czasu jako dzieci, później kiedy dorastamy. Najczęściej doceniamy jej znaczenie w momencie, kiedy sami musimy zająć się naszym życiem i kiedy stajemy się w pełni za siebie odpowiedzialni. Czy rodzina jest istotną wartością w naszym życiu? Niniejsza rozprawka podejmie próbę znalezienia odpowiedzi na to pytanie. 

Rodzina kształtuje nas od naszych najwcześniejszych dni. To właśnie głównie dzięki niej zostają nam wpojone pewne elementarne zasady socjalno-społeczne, moralne, etyczne czy religijne. Rodzina ma największy wpływ na światopogląd człowieka w pierwszym okresie jego życia. Rodzice i rodzeństwo są dla nas początkowo niepodważalnymi autorytetami, które dopiero później kwestionujemy i staramy się odnieść do własnych doświadczeń i przemyśleń. Rodzina to więc rodzaj bazy, fundamentu, na którym kształtuje się nowy człowiek. 

W momencie dorastania zaczynamy kreować swój własny obraz świata, jego wizję, którą postrzegamy przez pryzmat własnych doświadczeń i przekonań. Często buntujemy się wtedy wobec wartości wypracowanych w nas przez naszych rodziców – jest to naturalny proces indywidualizacji każdej jednostki. Jednak pewne wyniesione „z domu” założenia zawsze pozostają dla nas aktualne i niepodważalne. Świadczy to o wielkim wpływie autorytetu rodziny na rozwój człowieka. 

Poza funkcją wdrażania dzieci w świat, rodzina jest również pewnym azylem bezpieczeństwa, stałym punktem w naszym życiu, miejscem, w którym czujemy się akceptowani i kochani. Każdy z nas potrzebuje takiego miejsca, ponieważ w chwilach zwątpienia czy załamania konieczna jest świadomość istnienia ludzi, którzy będą nas wspierać. Myślę, że jest to jedna z najważniejszych funkcji rodziny – łączące ją więzy miłości i tolerancji dają nam siłę do przezwyciężenia ciężkich chwil. Ludzie, którzy są owych więzów z jakiegoś powodu pozbawieni, znacznie gorzej reagują na stres i niepowodzenia. 

Uważam, że rodzina jest wartością niezwykle istotną w życiu człowieka – kształtującą go oraz dającą mu motywację do działania, a także oferującą wsparcie w momentach pojawienia się problemu. Dlatego powinniśmy pielęgnować nasze więzi rodzinne – żadna inna relacja międzyludzka nie jest bowiem w stanie ich zastąpić.

Podobne wypracowania do Rola rodziny w życiu człowieka - czy rodzina jest istotną wartością? Rozprawka