Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Hoffman „Potop” – recenzja filmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Potop” J. Hoffmana to adaptacja filmowa słynnego dzieła Henryka Sienkiewicza, obok „Ogniem i mieczem” oraz „Pana Wołodyjowskiego” części Trylogii autora. Film Hoffmana, zrealizowany w roku 1974, stanowi bardzo udatną ekranizację powieściowego oryginału.

Akcja filmu koncentruje się na perypetiach Andrzeja Kmicica (wspaniała kreacja Daniela Olbrychskiego) oraz jego metamorfozie duchowej, spowodowanej przez miłość do Oleńki Billewiczówny (Małgorzata Braunek). Na skutek wieku różnych wypadków narzeczeni zostają rozdzieleni, by po wielu przeżyciach w końcu połączyć się na zawsze. 

Równie istotnym wątkiem jest wątek polityczny – początkowa wierność Kmicica rodowi Radziwiłłów oraz jego stopniowa zmiana poglądów, owocująca zmianą nazwiska bohatera i jego walką incognito w obronie Jasnej Góry.

Przede wszystkim wielkim plusem filmowego „Potopu” jest jego gra aktorska. Kreacja Kmicica nie ma sobie równych - Olbrychski gra w nim „oczami”; każda emocja przedstawionej przez niego postaci jest idealnie widoczna, jasna i zrozumiała dla widza. Wynagradza to odbiorcom brak oszałamiających efektów specjalnych i udowadnia prawdziwość tezy, że...

Podobne wypracowania