Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Hoffman „Ogniem i mieczem” - recenzja filmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Film J. Hoffmana „Ogniem i mieczem” jest ekranizacją sławnej powieści historycznej Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Powieść wchodzi w skład Trylogii autora, obok „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”. Przez pisarza stworzona jako pierwsza, musiała najdłużej czekać na swoją adaptację filmową (1999).

Akcja filmu osadzona jest w realiach siedemnastowiecznej Polski. Oficer Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski) zakochuje się wzajemnie w pięknej Helenie (Izabella Scorupco), zaręczonej już z woli prawnych opiekunów z dzikim Bohunem (Aleksander Domagarow), pułkownikiem kozackim. Z powodów sytuacji politycznej Skrzetuski i Bohun stają po dwóch przeciwnych stronach konfliktu, co tylko nadaje akcji pikanterii.

Film Hoffmana zrealizowany został z wielkim nakładem sił i środków. Zachwyca on pięknymi obrazami przyrody oraz dokładnością odwzorowania powieściowego oryginału (nawet maść koni poszczególnych oddziałów jest starannie dobrana). Zastosowano wiele efektów specjalnych (to bodaj pierwszy polski film, zrealizowany na tak wielką skalę). Dodatkowymi atutami i smaczkami są pełne dowcipu koncepty przebiegłego i jowialnego pana Zagłoby (tutaj kapitalna kreacja Krzysztofa Kowalewskiego, jak gdyby...

Podobne wypracowania