Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Która nauka moralna zawarta w „Dziadach” cz. II wydaje ci się najważniejsza? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

II część „Dziadów” Adama Mickiewicza przekazuje w swojej treści wiele pożytecznych nauk i przestróg. Przedstawiony przez poetę korowód zjaw to swoista panorama postaw życiowych, prowadzących do pośmiertnego cierpienia. Myślę, że najważniejszą zawartą w tej części utworu nauką jest nauka wypływająca z historii Złego Pana. W mojej pracy zamierzam podjąć próbę wyjaśnienia mego wyboru.

Spośród wszystkich obecnych podczas obrzędu Dziadów zjaw tylko Zły Pan nie budzi współczucia ani poczucia zjednoczenia. Zarówno małe dzieci, jak i piękna młoda panna zgrzeszyli w życiu głównie nieświadomością – dlatego po śmierci muszą cierpieć, by móc w końcu znaleźć się w niebie. Tylko Zły Pan nie ma takiej możliwości – nawet modły zgromadzonych przy obrzędzie ludzi nie mogą już wyjednać dla niego odkupienia. Pan cierpi wieczny głód i pragnienie, lecz składane przez wieśniaków ofiary zostają momentalnie zjedzone przez chmarę drapieżnego ptactwa. Ptaki te symbolizują ludzi, których Pan ukrzywdził za swego życia. Przykładem jest Kruk – zatłuczony na śmierć za kradzież kilku jabłek z sadu Pana oraz Sowa, która wraz z maleńkim dzieckiem zamarzła na drodze, gdy ten...

Podobne wypracowania