Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka Papkina

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Papkin jest niezwykle barwną i zabawną postacią komedii Aleksandra Fredry pt.: „Zemsta”. Ten sympatyczny bohater zręcznie udaje kogoś, kim nie jest, opowiadając o sobie niestworzone, przekoloryzowane historie.

Papkin to mężczyzna średniego wzrostu, szczycący się swoim podkręconym wąsikiem, szczupły, ubrany elegancko - nosi krótkie spodnie, okrągłe buty i kapelusz na głowie. Jego jedynym dorobkiem jest szabla Artemiza („Mądry w radzie, dzielny w boju, dusza wojny, wróg pokoju –znają Szwedy, Muzułmany, Sasy, Włochy i Hiszpany, Artemizy ostrze sławne i nim władać ramię wprawne –Jednym słowem, krótko mówiąc, kula ziemska zna Papkina”), angielska gitara oraz zastawiona kolekcja motyli. Finansowo ten hulaka, karciarz i kanciarz jest więc całkowicie zależny od Cześnika Raptusiewicza, z którym łączą go „wiadome stare sprawki” z przeszłości.

Bohater chce być postrzegany jako człowiek waleczny i szlachetny, a w rzeczywistości jest wielkim tchórzem i panikarzem. Myśląc, że został otruty przez Rejenta, spisuje testament, chociaż jedyne, co ma to niespłacone długi.

Papkin kocha literaturę, sam też próbuje pisać. Stworzył nawet jeden poemat „ Odę do pokoju”....

Podobne wypracowania