Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka Papkina

Józef Papkin jest niezwykle barwną i zabawną postacią komedii Aleksandra Fredry pt.: „Zemsta”. Ten sympatyczny bohater zręcznie udaje kogoś, kim nie jest, opowiadając o sobie niestworzone, przekoloryzowane historie.

Papkin to mężczyzna średniego wzrostu, szczycący się swoim podkręconym wąsikiem, szczupły, ubrany elegancko - nosi krótkie spodnie, okrągłe buty i kapelusz na głowie. Jego jedynym dorobkiem jest szabla Artemiza („Mądry w radzie, dzielny w boju, dusza wojny, wróg pokoju –znają Szwedy, Muzułmany, Sasy, Włochy i Hiszpany, Artemizy ostrze sławne i nim władać ramię wprawne –Jednym słowem, krótko mówiąc, kula ziemska zna Papkina”), angielska gitara oraz zastawiona kolekcja motyli. Finansowo ten hulaka, karciarz i kanciarz jest więc całkowicie zależny od Cześnika Raptusiewicza, z którym łączą go „wiadome stare sprawki” z przeszłości.

Bohater chce być postrzegany jako człowiek waleczny i szlachetny, a w rzeczywistości jest wielkim tchórzem i panikarzem. Myśląc, że został otruty przez Rejenta, spisuje testament, chociaż jedyne, co ma to niespłacone długi.

Papkin kocha literaturę, sam też próbuje pisać. Stworzył nawet jeden poemat „ Odę do pokoju”. Często też filozofuje, zastanawia się nad życiem i światem: „Wdzięczność ludzi, wielkość świata – Każdy siebie ma na względzie”. Papkin jest człowiekiem ułożonym, inteligentnym, pięknie się wysławia i ma dworskie maniery.

Dzięki swojemu sprytowi Papkin pomaga Cześnikowi zdobyć rękę Podstoliny, zachęcając Hannę do małżeństwa z Raptusiewiczem. Później musi wprawdzie poinformować Cześnika o zdradzie narzeczonej, ale - mimo lęku przed złością wybuchowego przyjaciela – także to zadanie wykonuje z sukcesem. Papkin uważa się zresztą za znawcę kobiet. Twierdzi, że żadna nie oprze się jego urokowi. Zaleca się do Klary, ale zadanie, które stawia przed nim dziewczyna w zamian za uczucie przerasta jego możliwości: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”.

Niewątpliwie uwielbiający się bawić i ucztować, dynamiczny, emocjonalny, a zarazem roztargniony Papkin - swoją osobą budzi sympatię czytelników.

Podobne wypracowania do Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka Papkina