Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem” - Elza - czego dowiadujemy się o Elzie? Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Elza, czyli Elżbieta Jezierska to niespełna jedenastoletnia dziewczynka, mieszkająca w małej wsi pod Władysławowem, znanym kurortem morskim nad Morzem Bałtyckim. Elza mieszka u Budziszów, którzy opiekują się nią, ale nie jest ich krewną – przed kilku laty u rybaków mieszkała jej matka, a po jej śmierci zajęli się dziewczynką. Elza jest niewidoma od urodzenia, nigdy nie oglądała światła słonecznego, trawy czy kwiatów. Mimo to nie jest smutna ani zgorzkniała – wręcz przeciwnie, cieszy się życiem, często śmieje i pomaga swoim opiekunom w drobnych pracach domowych.

Z opisu Elzy, zawartego w tekście, wynika, że nie jest ładną dziewczynką: ma zadarty nos, buzię obsypaną piegami, wypukłe usta  i trójkątną brodę. Oczy Elzy są bladoniebieskie, prawie białe. Największym jej zmartwieniem jest samotność – z powodu jej stanu zdrowia nikt się z nią nie bawi, rzadko też wychodzi z domu. Dlatego jest nieśmiała i nieco zagubiona, żyje w swoim świecie, zajmuje się na przykład układaniem baśni. Oczywiście nie chodzi do szkoły. Kilka lat wcześniej u jej przybranych opiekunów przebywał emerytowany nauczyciel i zachęcił Elzę do zainteresowania się przyrodą. Podobnie jak inni ludzie, którzy nie widzą, Elza ma znakomicie rozwinięte...

Podobne wypracowania