Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” - streszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozdział 1
Na początku tego rozdziału poznajemy narratora powieści – Karola Lwa oraz jego rodzinę – brata Jonatana, mamę Sigfridę oraz ojca Axla. Chłopiec opowiadający historię jest dzieckiem chorowitym, przykutym do łóżka z powodu ciężkich ataków kaszlu. Jego wygląd został bardzo zmieniony przez cierpienie – jest wychudzony i osłabiony. Jonatan to zupełne przeciwieństwo swego brata – zdrowy, silny i bardzo urodziwy chłopak, który zawsze przewodzi we wszystkich zabawach. Matka bohaterów pełniła natomiast obowiązki krawcowej oraz opiekowała się chorym synem. Ojciec – marynarz – opuścił rodzinę dawno temu, kiedy Karol miał dwa lata (w momencie opowiadania historii ma prawie dziesięć).

Młodszy z braci całymi dniami leżał w łóżku. Był zbyt słaby na to, żeby gdziekolwiek wyjść. Ludzie odwiedzający rodzinę Lwów mówili, że malec niedługo umrze. Jedyną jego rozrywką było słuchanie opowieści Jonatana, który zawsze miał coś ciekawego do powiedzenia. Podobnie było tym razem – roztoczył on przed Karolem wizję magicznej krainy – Nangijali. To do tego miejsca miał trafić Sucharek (bo tak Jonatan zwracał się do brata), kiedy już opuści ten świat. Tego dnia cały wieczór minął...

Podobne wypracowania