Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” - charakterystyka doktora Dolittle

Doktor Dolittle to najbardziej oryginalna postać książkowa wszechczasów. Bohatera poznajemy, gdy mieszka w małym miasteczku Puddelby nad rzeką Marsh. Zajmuje się leczeniem ludzi. W jego towarzystwie zawsze można było zauważyć zwierzęta i dzieci - czy był bogaty, czy też biedny. Od papugi Polinezji uczy się języka zwierząt. Odtąd zaczyna leczyć zwierzęta.

Doktor Dolittle to przede wszystkim człowiek pozytywnie nastawiony do wszystkiego. Wita dzień uśmiechem i tak go kończy, pomimo przeciwności losu. Zwierzęta są dla niego wszystkim, nie ma serca przepędzać ich z domu. Ma do nich największą słabość i gdy siostra stawia ultimatum - zwierzęta albo ona, bez wahania decyduje się wybrać zwierzęta. Przyjaźni się z nimi od niepamiętnych czasów i są dla niego jak prawdziwa rodzina: „Doktor bardzo lubił zwierzęta i miał ich dużą gromadkę. Poza złotą rybką, mieszkającą stawie z tyłu ogrodu, trzymał króliki w spiżarni, białe myszki w fortepianie, wiewiórkę bieliźniarce i jeża w piwnicy. Był właścicielem krowy z cielakiem oraz starego kulawego konia, który miał dwadzieścia pięć lat. Poza tym posiadał jeszcze kurczaki, gołębie, dwie owieczki i wiele innych stworzeń”.

Doktor Dolittle powszechnie uważany jest za niezwykle mądrego człowieka. Dzięki swoim umiejętnościom porozumiewania się ze zwierzętami w ich języku, potrafi wyleczyć każde zwierzę - na przykład kulawego konia, który okazał się ślepnąć. Gdy pewnego dnia słyszy od małpki Czi-Czi o zarazie, jaka panuje wśród małp z Afryki, postanawia natychmiast wyruszyć w niebezpieczną podróż, aby tylko uratować bezbronne od zagłady okazy. Robi to bezinteresownie.

Doktor w swoim postępowaniu kieruje się zdrowym rozsądkiem. Lwica mówi o nim: „Wszystkie zwierzęta mieszkające stąd aż po Ocean Indyjski opowiadają o tym cudotwórcy, że potrafi wyleczyć każdą chorobę mówią o jego dobroci. To jedyny człowiek na świecie, który zna język zwierząt”. Bohater utworu Hugh Loftinga to postać obowiązkowa i honorowa. Nie korzystając z okazji i oferty małp, żeby został w Afryce na zawsze. To człowiek niezwykle uczciwy. Chce wrócić do Puddelby, aby zwrócić pieniądze za statek, którym dopłynął do Afryki, a który w drodze rozbił się.

Do szczęścia nie potrzeba mu pieniędzy, najważniejsze jest dla niego towarzystwo nieodłącznych przyjaciół: kaczki Dab-Dab, troskliwej papugi Polinezji, psa Jipa, świnki Geb-Geb, wory Tu-Tu. Dzięki swojej dobroci ma w zwierzętach swoich oddanych druhów. Szczury ostrzegają go przed zatonięciem statku, papuga Polinezja pomaga mu w ucieczce z więzienia.

Doktor Dolittle potrafi też okazać niezwykłą wspaniałomyślność, litość i dobroduszność. Swoją stanowczością wymusza na piracie Ben Alim, że ten nie zabije nikogo więcej. W zamian za to ocala piratowi życie przed rekinami, które mają zamiar go pożreć.

Doktor John to osoba wrażliwa na krzywdę innych ludzi. Gdy na pokładzie statku znajduje małego chłopca zatroskanego o swojego zaginionego wuja, postanawia odnaleźć tego człowieka. Angażuje w poszukiwania wszystkie zwierzęta. Trop wywęszą Jip. Doktor nie zaprzestaje poszukiwań, pomimo nikłych nadziei na odnalezienie wuja. Dzięki bliskiej współpracy z wszystkimi przyjaciółmi z ziemi, nieba i wody, poszukiwania kończą się pomyślnie.

Po szczęśliwym powrocie do domu Doktor Dolittle „poszedł na spotkanie z marynarzem, który pożyczył mu statek. Kupił mu dwa statki i lalkę dla jego małej córeczki. Zapłacił też sklepikarzowi za prowiant otrzymany na afrykańską wyprawę”.

Dokto Dolittle to postać jednoznacznie pozytywna, szukająca zgody ze światem, wierząca w dobro i kompromis. Bohater nie udaje niczego, nie przejmuje się tym, co mówią o nim inni ludzie. Przez zwierzęta uważany jest za szczególną istotę - dobrą, ciepłą, wspaniałą. Moim zdaniem, jego postać zostanie również oceniona przez czytelników.

Podobne wypracowania do Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” - charakterystyka doktora Dolittle