Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kapuściński „Cesarz” - charakterystyka dworu, urzędników i poddanych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ryszard Kapuściński był polskim dziennikarzem i reportażystą, pracował jako korespondent zagraniczny w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. „Cesarz” to książka poświęcona władcy Etiopii, Hajle Sellasje, rządzącemu w swoim kraju przez ponad czterdzieści lat. O cesarzu, jego zwyczajach i sposobach rządzenia opowiadają poddani, ministrowie i służący. Ich opowieści rysują obraz rozpasanej do granic absurdu, nieliczącej się z nikim władzy, potężnego majestatu, porównującego się niemal z boskim, decydującego o życiu i śmierci poddanych. Hajle Sellasje to władca absolutny, rozdzielający łaski i przywileje, lubiący otaczać się przepychem.

Opowieści urzędników cytowanych w książce bardzo wiele mówią o nich samych. Jak się okazuje, władza przyciąga specyficzny typ ludzi, to osoby, które lubią przebywać w otoczeniu cesarskiego majestatu, pochlebcy, starający się odgadywać każde życzenie władcy, być na każde skinienie cesarza. Tylko w ten sposób potwierdzają swoją przydatność dla najważniejszej osoby w państwie. Służący z przejęciem opowiadają o swoich obowiązkach – na przykład o sprzątaniu po ulubionym psie cesarza, który był nietykalny i mógł zanieczyszczać buty ministrów czy o otwieraniu drzwi przed jego wysokością,...

Podobne wypracowania