Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Twórczość Antoniego Czechowa i Mikołaja Gogola - portrety „ludzi małych”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antoni Czechow i Mikołaj Gogol to dwaj twórcy obdarzeni zdolnością przenikliwej obserwacji, umożliwiającej im demaskację wszystkich nonsensów, wypełniających życie człowieka w czasach dziewiętnastowiecznej Rosji.

W swoich opowiadaniach w sposób humorystyczny, często ironiczny i bardzo inteligentny opowiadają o niedociągnięciach i wadach systemu, a do tego najlepiej służą im postacie przedstawianych przez nich ludzi.

Postacie te są świadectwem zmian, jakie może poczynić w mentalności i psychice człowieka ustrój polityczny kraju; chora władza zawsze musi prowadzić do powstania nienormalnego społeczeństwa. Przedstawieni ludzie nie są znakomitościami, nie jest to artystokracja, lecz najzwyklejsi, „mali” mieszkańcy Rosji, zajęci swoimi codziennymi sprawami.

Opowiadanie „Kapral Priszibiejew” Czechowa opowiada o starym człowiekiu, dawniej wojskowym, który tak mocno przesiąknięty jest swoim dawnym życiem, że wciąż na siłę stara się zaprowadzić porządek we wsi, w której mieszka razem z żoną. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego żądania są najzwyczajniej w świecie śmieszne (Priszibiejew apeluje do sumienia sąsiadów, ażeby nie świecili w nocy światła, ponieważ spotkania w nocy prowadzić mogą...

Podobne wypracowania