Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - charakterystyka Ismeny

„Antygona” to tragedia stworzona przez Sofoklesa. Oparta jest na micie opowiadającym o losach rodu Labdakidów. Głównym tematem utworu jest konflikt Antygony i Kreona. Innymi słowy sprzeciwienie się jednostki wobec władzy i jej nakazom. Kreon, władca Teb zabronił Antygonie i Ismenie grzebać ich zmarłego brata. Pierwsza z sióstr nie chciała zgodzić się z tym rozporządzeniem.

Ismena, młodsza siostra Antygony, była zupełnym jej przeciwieństwem. Chciała podporządkować się rozkazowi Kreona, który zakazał pogrzebu jej brata. Bała się go. Była gotowa złamać boskie prawo, nakazujące grzebać zmarłych, aby nie narazić się władcy Teb i nie złamać jego rozporządzenia, które stanowiło prawo ziemskie. Kiedy Antygona oznajmiła jej, że ma zamiar postąpić wbrew woli Kreona, Ismena bardzo się zlękła. Była rozdarta. Z jednej strony, jak już wspomniałam, złamałaby prawo boskie, z drugiej ziemskie. Grzebiąc brata spełniła by swój obowiązek, stanęła po stronie rodziny, osób, które ją kochały. Zostawiając Antygonę bez pomocy, uratowała siebie, ale straciła szacunek i miłość bliskich. Ostatecznie postanawia podporządkować się prawu ziemskiemu. Ismena podjęła tę decyzję, gdyż była słaba. Bała się kary, przerażała ją sama myśl o...

Podobne wypracowania