Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Kwiat kalafiora” - bohaterowie. Charakterystyka

„Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz to trzeci tom „Jeżycjady” – cyklu powieści tej autorki, skierowanego głównie do młodszych czytelników. Przyjrzyjmy się bohaterom pojawiającym się w tej powieści.

Główną bohaterką jest Gabrysia Borejko – najstarsza z córek państwa Borejków. Gdy jej matka – Melania Borejko – trafia do szpitala, dziewczyna musi zaopiekować się rodziną. Gabrysia jest wysoką, smukłą dziewczyną, o jasnopopielatych włosach. Ma siedemnaście lat, a jej ulubionym zajęciem jest trenowanie koszykówki.

To inteligentna dziewczyna, która nie ma większych problemów w szkole. Bardzo imponujące jest jej poświęcenie, jakie przejawia względem podejmowanych działań. Chociaż nie potrafi zbyt dobrze prowadzić domu, stara się nadrabiać braki ogromnym zapałem i uczynnością. Gabrysia odznacza się wielkim pędem do działania, często wystarczy jeden impuls, by rzuciła się w wir nowych zajęć. Cechuje ją także wielka ambicja i chęć bycia najlepszą. Gabrysia stara się nigdy nie poddawać, pomimo wielu problemów,które stanęły na jej drodze, zawsze chciała osiągnąć swój cel.

Być może jej największą wadą jest jej wybuchowość. Dosyć szybko daje się ona wyprowadzić z równowagi, często podnosi wtedy głos.

Ida Borejko jest młodszą siostrą Gabrysi. Ma czternaście lat, rude włosy i zielone oczy. W „Kwiecie kalafiora” występuje jako postać drugoplanowa. Odznacza się wielką dbałością o swój wygląd i zmiennością nastrojów. Często popada z euforii w melancholię i zatapia się w rozmyśleniach o tym, jak bezwzględnym tyranem jest opiekująca się domem Gabrysia.

Natalia Borejko jest trzecią z kolei córką państwa Borejków. W „Kwiecie kalafiora” ma zaledwie dziewięć lat i nazywana jest przez innych domowników „Nutrią” (ze względu na wielkie zęby i zamiłowanie do kąpieli). Cechuje ją, podobnie jak Idę, wielka zmienność charakteru. Bardzo łatwo było ją doprowadzić do płaczu.

Patrycja Borejko to najmłodsza z czterech sióstr. Ma pięć lat, ale już cechuje ją niezłomny charakter i wielka uroda.

Melania (Mila) Borejko jest matką dziewczynek. W „Kwiecie kalafiora” ma około 40 lat i nieustannie jest zabiegana, poświęcając wiele czasu gospodarstwu domowemu. Z powodu choroby żołądka trafia do szpitala i jej obowiązki próbuje przejąć Gabrysia.

Ignacy Borejko – to głowa rodziny Borejków. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym i pracuje w Bibliotece Raczyńskich. To człowiek niezwykle łagodny i spokojny. Niewątpliwie to po nim Gabrysia odziedziczyła zamiłowanie do przedmiotów humanistycznych.

Janusz Pyziak jest osiemnastoletnim chłopakiem, na którego z ciekawością spogląda większość szkolnych dziewcząt. Jest wprawionym podrywaczem, bardzo zależy mu na tym, by zwrócić na siebie uwagę Gabrysi. Zostaje jednak przez dziewczynę skompromitowany, co kwituje porównaniem jej do kalafiora.

Pani Szczepańska jest sąsiadką rodziny Borejków. Początkowo jest uciążliwa – nieustannie skarży się na hałasy dochodzące z mieszkania Borejków. Później kontakty między nimi ulegają znacznej poprawie (po poczęstowaniu przez Gabrysię kobiety kawałkiem tortu).

Wśród najlepszych przyjaciół głównej bohaterki należy wyróżnić znanych z „Kłamczuchy”: Anielę Kowalik (w „Kwiecie kalafiora” jest grupy Eksperymentalny Sygnał Dobra) oraz Robrojka – dobrego i uczynnego wielbiciela Anieli.

Podobne wypracowania do Małgorzata Musierowicz „Kwiat kalafiora” - bohaterowie. Charakterystyka