Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Minotaurze – streszczenie, interpretacja mitu

Minotaur był pół-bykiem, pół-człowiekiem. Czasem przedstawiany jest jako człowiek z głową byka, niekiedy natomiast jako człowiek z ludzką twarzą, lecz ciałem i kopytami zwierzęcia.

Minotaur był owocem kary, jaką zesłał na Minosa Posejdon. Minos był królem Krety, jego żoną była Pazyfae. Król obiecał złożyć w ofierze bogu morza przepięknego byka, który urodził się na jego wyspie. Minos nie dotrzymał jednak obietnicy. Posejdon chcąc go ukarać sprawił, że Pazyfae zapałała do byka miłością, z której narodził się Minotaur.

Minotaur był krwiożerczym stworzeniem, który żywił się podwładnymi Minosa, Król postanowił zamknąć go w labiryncie, który wybudował dla niego Dedal. Podczas wojny pomiędzy Kretą a Atenami Minos był zwycięzcą. Po pokonaniu ateńczyków Minos zażądał, aby co roku Ateny przysyłałaby siedmiu chłopców i siedem panien w ofierze Minotaurowi. Straszliwą daninę przerwał dopiero Tezeusz, który dobrowolnie zgłosił się jako ofiara dla Minotaura. Magiczny miecz, który posiadał pozwolił mu zabić potwora. Zakochana w nim córka Minosa - Ariadna podarowała mu złotą nić, dzięki której Tezeusz wyszedł z labiryntu.

Obecny w micie motyw labiryntu symbolizuje skomplikowany problem, długą drogę pełną przeszkód. Nić Ariadny to symbol wskazówek, drogowskazów, której pozwalają osiągnąć cel. Oba wyrażenia na stałe weszły do języka potocznego.

Podobne wypracowania do Mit o Minotaurze – streszczenie, interpretacja mitu